BİTEN EVLİLİĞİ GERİ KAZANMA YOLLARI

Evliliğinizde bir şeyler iyi gitmiyorsa, sorunlarınız varsa ve aşamıyorsanız, hatta evliliğiniz bitme noktasına doğru gidiyorsa, aşağıdaki soruları kendinize sorun ve yanıtların size ipucunu vermesine izin verin.

Bir sorun mu var? Sorunun özelliklerini tanımlayabilir misiniz? – Sorunlara her ikiniz de ciddi bir şekilde eğilmek istiyor musunuz? Her ikiniz de ortada sorun olduğuna inanıyor musunuz? Değilse, bu koşullarda ilişkinizi sürdürmenize neden olan artıları ve eksileri tartabilir misiniz?

Sorunlarınızda öfke nasıl bir rol oynuyor? İçinizden biri, öfkeyi daha az ifade etmeye çalışma, çevredekiler öfkeden söz ettiğinde sinirlenme, öfkelenme nedeniyle kendisini suçlu hissetme noktasına geldiyse, tedavi seçeneklerini daha dikkatli gözden geçirmeniz gerekir. Üzgün olduğunuzu söylemekte zorluk çekiyorsanız, kendinizin hep haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, kendinizi yakın bir mercekte incelemenizin zamanı gelmiş demektir.

Öfkeniz çevrenizdekileri ürkütüyorsa, fiziksel zarar veriyorsa, sizin ya da eşinizin işlevlerini engelliyorsa, hemen yardım almalısınız. Doktorunuzdan sizi iyi bir psikologa ya da danışmana yönlendirmesini isteyebilirsiniz. – Sorunlardan her ikinizin de sorumlu olduğunuza mı inanıyorsunuz? Evlilik sorunlarını 2 kişinin yarattığını asla unutmayın. – Birlikte yaşamayı sürdürmek istiyor musunuz? – Eşinizin yargılarını affedebilir misiniz? Hangi şartlarda? Bu soruları yanıtladıktan sonra, bulgulara göre önlem almak isteyebilirsiniz. Neler yapmanız gerektiği konusunda önerilerde bulunmadan önce, kaçınmanız gereken noktalar üzerinde duralım. Öncelikle yapmamanız gerekenler:

Evlilik 2 kişilik bir kurumdur. Eşinizin ikiniz için sorunlarla ilgilenmesini beklemeyin. “İsterse bir terapiste gidip sorunlarını çözebilir” gibi bir cümle duyar ya da söylerseniz, yanlış yoldasınız demektir. Şimdi de evliliğinizde yıkılan şeyleri onarmanıza yarayacak önerilere bir göz atalım.

Uzlaşmaya varırken “Ya hep ya hiç” yaklaşımından kaçının. Unutmayın ki, evlilik ve gelişimi süreç gerektirir. Eğer, evli kalmaya kararlıysanız, sabırlı olmayı öğrenmeli ve belirsizliği kabullenmelisiniz. Her şey daha iyi olacak! – Yıkıcı olmayın ve duygusuzca ve canavarca davranmayın. Sorunlarınızın, her ne kadar ciddi olsalar da sizi sizlikten çıkartmalarına izin vermeyin. Sağlığınızı koruyun. Takım ruhuyla ya da bir uzmandan destek alarak, kendinizi eşinizle yaşadığınız sorunları çözmeye adayın. Ayrı yaşamayı, birlikte yaşayıp acı çekmenin veya boşanmanın bir alternatifi olarak görmeye çalışın. Ayrı yaşamak bağlamında çeşitli çalışmalar yapılabilir. Bunları yürütmek aynı çatı altında olmanız durumunda oldukça zordur.

Ayrı yaşamak çoğu kez birleşmeye zemin oluşturabilir. Peki ya ilişkinizde geri dönüş olanaksızsa ne olacak? Hiç kimse boşanma fikrine sıcak bakmaz. Her şeyden öte boşanma, başarısızlığa teslim olmanın bir göstergesidir. Yeniden başlama düşüncesi ise bir o kadar acı verici olabilir. Bir sürü çiftin ayrı yaşadığını, boşandığını ve sonra yine mükemmel, mutlu hayatlar yaşadıklarını ve ilişkiler yürüttüklerini unutmayın.