Web Sitesi Kurmak ve Alan Adı Nedir

Dünya üzerinde milyonlarca bilgisayarın birbirine bağlanması, İnternet Protokolü dediğimiz, telefon numaralama benzer bir sistem sayesinde olur. Bilgisayarınız internete bağlandığında, sunucu bilgisayarlar, sizin bağlantı sırasında kullandığınız kullanıcı ismine ve şifrenize göre elindeki boş adreslerden birini sizin bilgisayarınıza atar. İnternet Protokolü (IP) numarası olarak bilinen bu adres, örneğin 212.172.195.135 gibi bir sayıdır.

Artık bu sizin adresinizdir ve siz de web sitelerine, e-posta kutulama bağlanırken aslında bilgisayarınız bu adresi veriyordun Ancak bu karmaşık rakamlar akılda tutulamayacağıiçin, bunları anlaşılır adreslere çeviren Alan Adı Sunucuları (DNS – Domain Name Server) vardır. Yani siz web tarayıcınıza www.mess.org.tr adresini yazdığınızda sistem bu Alan Adı sunucusundan önce IP numarasına bakar ve bu numarada yer alan web sayfası, size verilen IP adresi üzerinden web tarayıcı programınıza gönderilir.

İnternetteki alan adlarında, web sitelerinin niteliklerine göre ayırt edilebilmesi amacıyla belli kategoriler oluşturulmuştur. Bunlar alan adından sonra nokta konularak üç karakterle ifade edilir. Başlıca alan adı uzantıları şunlardır:

.com (commercial-ticari )

.net (network resources-ağ kaynaklan)

.gov (government-devlet)

.edu (education-eğitim)

.org (organisation-örgüt)

Örneğin, www.mess.org.tr adresini gördüğünüzde, .org uzantısından bunun bir örgütün web sitesi olduğunu anlarsınız, tipia garanti.com.tr adresinden de bunun ticari bir kuruluşun adresi olduğunu anladığınız gibi.

www.mess.org.tr ya da garanti.com.tr adresinde gördüğünüz .tr ifadesi ise Türkiye anlamına gelir; ülke adları internet adreslerinde noktadan sonra iki karakterle ifade edilir (örneğin .de Almanya’yı, .ulc İngiltere’yi temsil eder), “tr” uzantısını kullanma hakkı ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) tarafından verilmektedir.